je pomožna zgodovinska veda, ki se ukvarja s proučevanjem znamenj oblasti, časti, dostojanstva ali položaja (krona, žezlo, vojaški čini idr.).
Kraljeve insignije so po navadi žezlo, krona in kraljevo jabolko.
Škofovske insignije so škofovski prstan ter križ na verižici okoli vratu (pektoral), škofovska palica in mitra.
V sodobnih oboroženih silah so insignije oznake čina, položaja v vojaški hierarhiji ter tudi enote.
“Zlati” znak Jugoslovanskih železnic je označeval prometnike, strojevodje in sprevodnike, “srebrn” pa premikače, kretničarje in čuvaje.
Uniforma je standardizirano oblačilo, ki ga nosijo pripadniki/člani neke organizacije med opravljanjem dela v le-tej organizaciji (vojaške, policijske, delovne, šolske...).
Vojaške uniforme na ozemlju Ilirskih provinc (1809-1813)
Švicarska garda je majhna, vrhunsko specializirana oborožena sila Vatikana, zadolžena za varovanje papeža, apostolske palače in vhodov v Vatikan. Ustanovljena je bila 22.1.1506 s prihodom 150 švicarskih najemnikov v Vatikan. Je najmanjša in ena izmed najstarejših oboroženih sil na svetu. Sestavlja jo skupina vrhunsko usposobljenih najemniških vojakov, vezanih na švicarsko in vatikansko zakonodajo. Švicarski gardisti dajejo videz nekega drugega obdobja – najpogosteje jih vidimo oborožene z meči in helebardami, ki služijo predvsem ceremonialnim namenom in turistični atraktivnosti. Uniforme za gardiste izdeluje vatikanski krojač in so narejene individualno za vsakega gardista posebej.
Slika zgoraj: Razstavljene uniforme v tekstilni zbirki Muzeja novejše zgodovine Slovenije, Ljubljana